Dějepisná exkurze
Dne 22. ledna 2019 jsme se vydali na dějepisnou exkurzi do Prahy. Exkurze byla určena pro žáky 7. ročníku. Jako doprovod s námi jela paní učitelka Antonínová a naposledy před odchodem paní učitelka Melounková. Dali jsme si sraz před školou a odjeli jsme autobusem na parkoviště u Čechova mostu a vydali se na cestu. Jako první jsme se podívali na Staronovou synagogu. Je jedna z nejstarších synagog v Evropě, která se stále používá k náboženským obřadům. Zároveň je jednou z nejstarších dochovaných synagog ve střední Evropě a také nejstarší dochovanou stavbou Josefova.
Další byl pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí. Pomník J. Husa od Ladislava Šalouna byl odhalen roku 1915 k pětistému výročí Husova upálení. Po jeho obvodu jsou vytesány nápisy: Milujte se, pravdy každému přejte. Věřím, že vláda věcí Tvých k Tobě se zase navrátí, ó lide český (ten byl doplněn až v době samostatného Československa v roce 1926). Poblíž pomníku stál Chrám sv. Mikuláše. Byl postaven v barokním slohu v letech 1732-1737 stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem. Navštívili jsme také orloj. Stihli jsme to zrovna, když zvonil. Stáli jsme i na 27 křížích mrtvých českých pánů z roku 1621, kteří vedli české stavovské povstání.
Poté jsme se šli podívat na Karlovu univerzitu (Karolinum). Univerzita byla založena v roce 1348. V roce 2010 zde studovalo téměř 50 tisíc studentů, zhruba šestina všech vysokoškoláků v Česku. Roku 2012 tuto školu vyhodnotila organizace Academic Ranking of World Universities jako nejlepší v České republice, jednu z nejlepších v regionu střední a východní Evropy a v celosvětovém. Dál jsme šli k Stavovskému divadlu. Toto divadlo se stavělo dva roky a bylo otevřeno 21. dubna 1783. Poslední přestavba byla v 20 století.
Jako předposlední zastávkou byla Betlémská kaple. Ta byla postavena v letech 1391-1394 a byla určena pro kázání v českém jazyce. Kázal zde mistr Jan Hus a další husitští kněží. Poté kaple vystřídala řadu jiných určení, zchátrala a roku 1786 byla proto z větší části zbořena. Znovu vybudována byla v 1. polovině 50. let 20. století jako památník husitského hnutí s využitím všech zachovaných částí a rytin zobrazujících její podobu v průběhu staletí. Také jsme si zazpívali a podívali se do galerie v horním patře.
A jako poslední památku jsme navštívili Karlův most. Karlův most nahradil předchozí Juditin most, stržený roku 1342 při jarním tání ledů. Stavba nového mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1402. Praha se i díky kamennému mostu stala významnou zastávkou na evropských obchodních stezkách.
To bylo vše, vyplnili jsme pracovní list, vrátili jsme se
zase do školy, a tím jsme exkurzi ukončili. Mně se to líbilo všechno, ale
nejvíc asi Karlův most.
Natálie Čechová, 7. B