Akce Típni to

Dne 9. 10. 2018 jsme si dali sraz v 8:00 před DDM v Mělníce. Byli jsme na akci Típni to, kterou pro nás zajistila třídní paní učitelka. Vešli jsme dovnitř, zde jsme si odložili věci a vešli do sálu, kde jsme si dali židle dokola a usadili jsme se. Paní se představily, první se nás zeptala, jestli známe nějaké tabákové výrobky, na tuto otázku jsme odpověděli ne.

Poté nám rozdala lístky, zeptala se nás na dvě otázky: jestli jsme někdy cigaretu vyzkoušeli a jestli ano, jaké to bylo, a názor na ně. Většina reagovala negativně, docela mě překvapilo, že někteří už kouřit zkusili. Také jsme si povídali o vodní dýmce, o jejím použití, jejím nebezpečí.

Z lepicí pásky na zem se nalepila spirála, která měla představovat spirálu závislosti na kouření. Začátky závislosti jsou jedna cigareta za týden, jedna za den, ale pak se to protahuje na 30-40 cigaret za den, což je už vážně hodně. Abychom byli upřímní, s financemi to také nevypadalo zrovna nejlépe. Při začátku utratíte tak cca 100-200 Kč měsíčně, ale při velké závislosti utratíte měsíčně 2500-3000 Kč měsíčně.

Při konci akce nám paní dala papír s reálnými příběhy lidí, kteří volali na linku pro kuřáky a kteří se chtějí zbavit své závislosti. My si příběhy přečetli, snažili se říci, jestli se ti lidé zachovali správně a jak by se jim dalo pomoci. Akce se někomu líbila a někomu ne!
Napsala Natálie